Marmur (z greckiego: marmuros) jest skałą metamorficzną, powstałą w wyniku przeobrażenia wapieni lub dolomitów. Głównym składnikiem marmuru jest kalcyt krystaliczny lub dolomit.

Do niedawna zakłady kamieniarskie zaliczały do marmuru także takie kamienie jak trawertyn, onyks, czy wapień. Obecnie odchodzi się od tej zasady, przedstawiając je jako osobne kamienie naturalne, co jest bliższe prawidłowemu określeniu marmuru z punktu widzenia geologii.

Marmur występuje tylko w niektórych rejonach świata. Największe złoża marmuru znajdują się we Włoszech i Grecji. W Polsce marmur wydobywany jest wyłącznie w Sudetach, w masywie Śnieżnika. Dwie główne odmiany marmuru "polskiego" to Biała Marianna i Zielona Marianna.

Sprawdź cenę i dostępność w naszym katalogu >>

Zastosowanie marmuru.

Już w starożytności marmur był stosowany jako materiał budowlany, architektoniczny i rzeźbiarski. W obecnych czasach marmur jest luksusowym materiałem stosowanym do wykańczania wnętrz i wykonywania rzeźb. Z marmuru najczęściej wykonuje się elewacje, wewnętrzne okładziny ścienne i posadzki (w postaci płytek lub elementów ciętych na wymiar) oraz parapety, blaty kuchenne i łazienkowe, lady, kominki oraz schody. Coraz rzadziej spotykane jest wykonywanie marmurowych nagrobków. Marmur jest materiałem, który ponadczasowo komponuje się z innymi elementami wykończeniowymi domu lub mieszkania. Meble, kolory ścian oraz inne elementy domu lub ozdoby zawsze dobrze będą współgrały z marmurem niezależnie od jego koloru.


Masz pytanie? Zadzwoń lub napisz do nas >>

 

Polub nas

Usługi Montażowe

U nas nie tylko zakupisz materiał.

Wykonujemy również kompleksowe usługi montażowe.

Pomożemy Ci stworzyć kamienne schody, wykonamy elewację, dopasujemy
i zamontujemy blat w kuchni i łazience.

Skontaktuj się z nami

Najlepsze materiały

 

Znajdą Państwo u nas produkty i materiały najwyższej  jakości.

Nasze usługi świadczymy na najwyższym poziomie.

Zapraszamy do współpracy!

 Skontaktuj się z nami

Działamy kompleksowo!

U nas:

  • otrzymasz fachową poradę
  • zamówisz projekt
  • kupisz materiał
  • zamówisz usługę montażu

Zdjęcia i treści prezentowane na tej stronie są własnością firmy Artstone.                                            Kontakt z nami | Mapa strony | Regulamin | Polityka Prywatności | O firmie Artstone | Dostawa
Niniejszy cennik nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego
oraz innych właściwych przepisów prawnych i nie przedstawia stanu faktycznego.